Biznes – Jak znaleść wymarzoną pracę?

znak-zapytaniaNowy rok lub początek jego drugiej połowy to idealny okres na poszukiwanie nowej pracy. Według badań opinii publicznej ponad połowa z nas zamierza lub rozważa zmianę pracy na lepszą. Na początku roku trend ten związany jest z postanowieniami noworocznymi, z kolei w połowie roku jesteśmy już gotowi na to by postanowienia zamienić w czyn.

 

Profesjonalne poszukiwanie pracy stało się tematem szkoleń. Cieszą się one niemałym powodzeniem. Mamy dla Was cztery najlepsze rady jak znaleźć wymarzoną pracę!

Oto rady od szkoleniowców:

Profesjonalne CV oraz List Motywacyjny

Życiorys oraz List Motywacyjny to pierwszy kontakt pracownika z potencjalnym pracodawcą. Nie jest tajemnicą, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ten kto nie potrafi napisać w sposób profesjonalny dokumentów aplikacyjnych powinien zlecić to zadnie specjalistą. Napisanie dobrego CV oraz Listu motywacyjnego jest sztuką! Właściwa terminologia, czy użycie kluczowych dla potencjalnego pracodawcy słów to przepis na sukces. Często okazuje się, że dana osoba została dostrzeżona tylko dla tego, że np. organizowała konferencje w górach lub ukończyła konkretne szkolenie.

Profesjonalny wizerunek

Nagminnie popełnianym błędem jest wysyłanie dokumentów aplikacyjnych z prywatnych, śmiesznych adresów e-mali. Żadna osoba nie zostanie odebrana jako profesjonalista jeśli wykorzysta w poszukiwaniu pracy adres mailowy zaczynający się na motylek@… czy bandzior@…. Wygląd również ma znaczenie! Badania dowodzą, że pracodawcy oceniają kompetencje i wiarygodność osoby na podstawie jej wyglądu.  Na rozmowę kwalifikacyjną należy przyjść ubranym odpowiednio. Połączenie marynarki z t-shirtem i sportowymi butami dyskwalifikuje na starcie.

Bycie sobą

Na rozmowie kwalifikacyjnej padają najróżniejsze pytania. O ile przy pierwszych trzech stres u kandydata jest rzeczą normalną, o tyle już przy pytaniu czwartym-piątym powinniśmy się rozluźnić i swobodnie się wypowiadać. Odporność na stres jest ceniona. Nierzadko pytania dotyczą sfery osobistej potencjalnego pracownika. Należy na nie odpowiedzieć ale bez zbytecznego rozwodzenia się. Odpowiadajmy zwięźle i rzeczowo. Możemy wspomnieć o tym, że mamy wspaniałe dzieciaki, ale nikogo nie interesują nasze prywatne wakacje z dzieckiem.

 

Może Ci się również spodoba